هلیوم منجر به باد شدن شخصی شد

دانستنی
این بخش رو از دست نده!
ببینم!؟

شخصی که با هلیوم باد شد!

در سال 1999 صاحب یک مغازه اسباب بازی فروشی به طور تصادفی روی یک ظرف گاز هلیوم  که برای پر کردن بادکنک ها به کار می رفت افتاد .دهانه ظرف دقیقا وارد بدن این فرد شد و او را مثل یک بادکنک ،باد کرد!

بدن او باد کرد اما خوشبختابه باد بدنش کم کم خوابید. شکم این زن دو برابر اندازه معمولی اش شده بود و او می ترسید که نکنه یکدفعه منفجر شود. اما بدنش کم کم خود را از شر این گاز خلاص کرد.!(براساس نوشته کتاب علوم ترسناک-خود ازمایی)

خطرات هلیوم

هلیوم چه خطراتی دارد؟

گرچه هلیوم گاز واکنش پذیری نیست و از نظر شیمیایی خطری ندارد، می تواند از جنبه های دیگری خطرناک باشد. تنفس گاز هلیوم خالص، گاز اکسیژن را از دسترسی بدن خارج می کند. اگر استنشاق گاز هلیوم به صورت مکرر و پشت سر هم انجام شود می تواند سطح اکسیژن خون را به حد خطرناکی برساند. کم شدن اکسیژن در خون ممکن است منجر به آسیب های جبران ناپذیر مغزی شود.

گاز هلیوم به خودی خود یک گاز نجیب و بی خطر است، همچنین به دلیل عدم  ترکیب شدن با اکسیژن قابل اشتعال نیست. اما با این وجود  آیا گاز هلیوم خطرناک است؟ یا اینکه به طور کلی می توان آن را بی خطر در نظر گرفت؟ نکته ای که در این جا وجود دارد ناخالصی های همراه با این گاز است،که اگر شما در خرید خود نهایت دقت را نداشته باشید و از مکان مناسب و مطمئن خرید نکنید، این موضوع به نسبت کوچک می‌تواند خطرات جبران ناپذیری را به بار آورد. در حالی که با خرید از مکان مناسب و قابل اطمینان ناخالصی های گاز هلیوم نهایت 1درصد است. با این حال اگر از مکان نامطمئن خرید کنید این ناخالصی ها می‌تواند خیلی خطرناک باشد و سبب انفجار و یا آتش  سوزی نیز بشوند.

باتوجه به این نکات هستند افراد سودجویی که برای منافع خود از ترکیب گاز متان با هلیوم استفاده می‌کنند. در این صورت با کوچکترین جرقه فشفشه و یا فندک در نزیک بادکنک باعث انفجار آن شده و همچنین سبب آتش گرفتن و سوختن موهای افراد نزدیک بادکنک  نیز می‌شود.