چیپس اختراع که بود؟

دانستنی
این بخش رو از دست نده!
ببینم!؟

چیپس اختراع چه کسی بود؟

چیپس در آمریکا توسط جورج کرام متولد شد.یکی از شب‌های زمستان سال ١٨٥٣ در رستوران “دریاچه ماه” در ساراتوگای ایالت نیویورک شخصی همراه شام، سیب‌زمینی سرخ شده سفارش داد. پس از دریافت غذا این شخص که ظاهرا “کوریلیوس وندربیلت” نام داشت، با اعتراض به این که سیب‌زمینی‌ها خوب سرخ نشده‌اند و چندان ترد نیستند آنها را به آشپزخانه پس فرستاد.

“جورج کرام”، سرآشپز رستوران که از این انتقاد حسابی عصبانی شده بود برای تمسخر، سیب‌زمینی‌ها را به نازکی کاغذ برید، به شدت به آنها نمک زد و دوباره سرخشان کرد و محصول را به این خیال که غیرقابل خوردن است سر میز “وندربیلت” برد؛ اما دست‌پخت “کرام” به جای یک غذای بی‌مصرف، یک شاهکار از آب درآمد و به همین راحتی چیپس اختراع شد.

صاحب رستوران “دریاچه ماه” به زودی این خوراکی را وارد فهرست غذای خود کرد. چندی بعد “کرام” برای خود رستورانی باز کرد که سیب‌زمینی نازک سرخ‌ شده را به شهرت رساند. “کرام” اسم این اختراع را به یاد رستوران اول “چیپس ساراتوگا” گذاشت. (چیپس Chips جمع Chip به معنی ورقه و لایه نازک است). به این ترتیب نام چیپس به طور رسمی وارد ادبیات غذایی شد و به زودی رستوران‌های دیگر نیز شروع به عرضه آن کردند.

اما این “ویلیام تاپندون” از اهالی اوهایو بود که برای اولین بار چیپس سیب‌زمینی را از رستوران به مغازه‌های خواربار فروشی برد. در سال ١٨٩٥ او فروش چیپس را به خواربار فروشی‌های محل شروع کرد و وقتی کارش گرفت، طویله‌اش را به اولین کارخانه چیپس سیب‌زمینی دنیا تبدیل کرد. کم‌کم مصرف چیپس آنقدر زیاد شد که در اولین سال‌های قرن بیستم چند شرکت و کارخانه بزرگ برای تولید انبوه آن بنا کردند.

داستان کشف چیپس چقدر واقعی بوده؟

کتاب آشپزی 1977 که توسط نوادگان خواهر وندربیلت نوشته شده او را مخترع چیپس می نامد ؛ اخیرا، دیو میچل، مورخ، افرادی را که با ایجاد چیپس سیب زمینی ارتباط داشته اند از جمله الیزا، واندربیلت، هر دو مونس، خواهر کرم کیت ویکس، مدیر رستوران هیروم توماس و آشپزان Lake House مختلف، مورد بررسی قرار داده اند.

تحقیقات میچل شامل این احتمال بود که چیپس سیب زمینی در ساراتوگا اختراع نشده است و میچل به این نتیجه رسید که منبع اصلی چیپس احتمالا هرگز شناخته نخواهد شد. تکامل و اختراع یک غذا به توصیف غذا، قیمتهایی که برای آن پرداخت میکنیم، و داستانهایی که برای تعریف آن انتخاب میکنیم مربوط است این که تاریخچه چیپس و اختراع آن به چه کسی برمی گردد بستگی به آن دارد که از چه شخصی، کجا و کی سوال بپرسید.

چیپس:اختراع جورج کرام

اشتراک گذاری:

Share on pinterest
Share on telegram
Share on whatsapp
جورج کرام
دانستنی خوراکی ها
این بخش رو از دست نده!
ببینم!؟