مطالب هیجان انگیز درباره مغز

مغز؛ پیچیده ترین عضو بدن

 «بث مک کوئیستون» متخصص اعصاب توضیح می‌دهد که اگرچه مغز چندین لایه پوشش و عروق خونی دارد که گیرنده‌های درد دارند، اما خود مغز ندارد. مثلا وقتی کسی سردرد دارد، فکر می‌کند که این درد از مغزش نشات می‌گیرد، اما در واقع عضلات و پوست اطراف مغز است که درد را احساس می‌کند. در واقع:گیرنده‌های درد در بدن پیام محرک‌های درد زا به سیستم عصبی مرکزی منتقل می‌کنند و مغز با پردازش اطلاعات احساس را به انسان تلقین می‌کند. اما خودش که چنین مسئولیتی را بر عهده دارد نمی‌تواند درد را حس کند. به همین دلیل پزشکان زمانی که قصد دارند مغز بیمار را جراحی کنند، از ماده بیهوشی استفاده نمی‌کنند. در سال ۲۰۱۴ جراحان در آمریکا چندین الکترود را در مغز مردی کار گذاشتند در حالی که او هوشیار و در حال نواختن ویولن بود.

مغز تا بینهایت جا داره!

اگر مغز شما سالم باشد قادر به هر کاریست،از ترسیدن گرفته تا انتقال حس ها…جالب اینجاست:مغز هیچ وقت پر نمیشود،مغز از هر دستگاه و ساخته دست انسان و یافته های کنونی در دنیا پیچیده تر است و همچنین هیچ وقت حافظه ی شخصی پر نمیشود.(افرادی که بهترین حافظه های دنیا را داشتند)

فرمانروایی مغز

مغز از دو قسمت تشکیل شده که هر قسمت مسئولیت منحصر به فرد خودش رو داره که توی تصویر زیر مشاهده میکنید.نکته اینجاست که سمت راست بدن ما از سمت چپ فرمان میگیره و بلاعکس.

تحقیقات ثابت می‌کند که میزان استفاده از هر دو بخش مغز مساوی است در سال ۲۰۱۳، تصاویر سه‌بعدی مغز هزار نفر مورد بررسی قرار گرفت و با استفاده از MRI، میزان فعالیت هردو نیمکره اندازه‌گیری شد. نتایج نشان می‌داد که هر انسان، از هردو نیمکره مغزی خود بهره می‌برد و بخشی بر دیگری غالب نیست.

با این وجود، فعالیت مغزی افراد بنا به کاری که مشغول انجامش هستند، متفاوت خواهد بود یعنی گاهی از نیمکره چپ و گاهی نیز از نیمکره راست استفاده می‌شود.

به‌کارگیری نواحی مختلف مغزی برای انجام امور متنوع تا حدی در راست‌دست یا چپ‌دست بودن افراد است. مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۴ نشان داد که مرکز یادگیری و کنترل زبان در ۹۹ درصد از افرادِ راست‌دست، در سمت چپ مغزشان بود و این موضوع درباره‌ی ۷۰ درصد از چپ‌دستان نیز صادق بود.

مشخصات و جزئیات مغز

میانگین وزن مغز یک فرد بالغ 1/3 تا 1/4 کیلوگرم است.یعنی تنها حدود ۳ درصد(یک پنچاهم) از وزن بدن را تشکیل می‌دهد،حدود ۸۰ درصد از محتوای جمجمه انسان را مغز فرا گرفته است.و مابقی ان از میزان یکسانی خون و مایع نخاعی انباشته شده است.( تقریبا یک بطری ۲ لیتری اب معدنی)اما حدود ۳۰ درصد از خونی که قلب پمپاژ می‌کند را دریافت می‌کند. یک ده هزارم ثانیه طول می‌کشد تا مغز به چیزی واکنش دهد و یک عمل را ایجاد کند.مغز نسبت به سایر بخش‌های مهم بدن به حفاظت بیشتری نیاز دارد.

مغز از ۶۰ درصد چربی تشکیل شده است.بعضی ها مغز را مانند خمیر دندان و مواد نیمه جامد توصیف می کنند.و بعضی هم مثل تخم مرغ عسلی!

وقتی اکسیژن یا گلوکز به مغز نرسد سه تا شش دقیقه طول می‌کشد تا آسیب جبران ناپذیری ببیند. مغز قلب و شش‌ها و هوشیاری ما را کنترل می‌کند. به این دلیل بیشتر مرگ‌ها، فوری نیستند. حتی اگر سر انسان قطع شود، مرگ چند دقیقه بعد اتفاق می‌افتد!

مغز رو به کوچک شدن میرود...

 اجداد ما مغز بزرگتری داشتن.مطالعات نشان می دهد مغز انسان از ۵ هزار سال پیش تاالان حدود ۱۵۰ سانتی متر مکعب کوچک تر شده است که این میزان با ۱۰ درصد از کل حجم مغز برابری می کند. تاکنون دلیل این کاهش حجم مغز مشخص نشده است اما برخی بر این باورند این کاهش حجم با افزایش کارایی مغز همراه شده است. برخی دیگر بر این باورند که به دلیل بی نیازی به فک های مقاوم برای جویدن مواد غذایی سخت، جمجمه انسان رو به کوچک تر شدن گذاشته است.و برخی هم میگویند چثه بزگ مغز بزرگ میخواد و بلعکس.

مغز به ورزش نیاز دارد

برای تقویت حافظه و عملکرد بهتر مغز باید گاهی ورزش های مغز رو امتحان کنید(مغز با هربار یاد گرفتن،ورزش می کند)

مغز زمان خواب،بیدار تر از همیشه!؟

وقتی میخوابیم مغز خاموش نمیشه  بلکه بیشتر از وقتی که بیداریم، حرف می‌زنیم، می‌خوریم و فکر می‌کنیم، کار می‌کند. افراد در بیداری بیشتر از امواج آلفا و بتا استفاده می‌کنند که هوشیاری روز را به ما می‌دهد. اما خواب، به خصوص در مراحل اولیه از فعالیت تتا استفاده می‌کند، که دامنه‌اش بزرگتر از بتا است.(درباره ضربان ها)