ادامس اختراع که بود؟

دانستنی
این بخش رو از دست نده!
ببینم!؟

ادامس اختراع چه کسی بود؟

توماس آدامز اولین مخترع ادامس بود از او به عنوان پایه‌گذار صنعت تولید ادامس یاد می‌شود.

آدامز این ایده را در حالی که برای رهبر سابق مکزیک ، انتونیو لوپس د سانتا انا، به عنوان منشی کار میکرد دنبال کرد. دلیل آن این بود که سانتا آنا گاهی گیاهی بومی از مکزیک را به نام “چیکله” (Chicle) میجوید. آدامز برای اولین بار سعی کرد ان را به صورت پلاستیک برای لاستیک چرخ به کار بگیرد، که ناموفق بود. هنگامی که آدامز نتوانست در ایجاد یک فرم از پلاستیک مناسب برای ساخت لاستیک چرخ این مواد را به کار بگیرد، سعی کرد کاربرد دیگری برای این مواد پیدا کند و به دنبال چیزهای دیگری رفت .وی با افزودن شکر به گیاه “چیکله”، آدامس را به وجود آورد .که بعدها با عنوان چیکلتس (Chiclets)، که امروزه هنوز هم محبوب است شناخته شد.

(البته افراد زیادی برای مصرف شخصی صمغ رو به عنوان ادامس استفاده میکردند که بیشتر شبیه به ابنبات اب شده بوده.مثلا در قدیم به آدامسِ رایج در ایران، سَقِّز گفته می‌شد.)

مخترع ادامس
دیوار ادامس
دیوار ادامس در امریکا! برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید

مزایای ادامس:طبق نوشته ویکیپدیا

  • بهبود حافظهٔ عملی و افزایش توان یادگیری کوتاه مدت و بلند مدت. نکتهٔ قابل توجهِ دیگر این‌که برخی از محققان اعلام کرده‌اند جویدن آدامس، بخش جلوی شبکه مغزی را فعال‌تر می‌کند و موجب پردازش بهتر اطلاعات مغز می‌شود
  • محققان معتقدند که نه‌تنها عضلات دهان، بلکه فعالیت عضلات زبان  نیز، هنگام جویدن آدامس افزایش می‌یابد و به دفع مواد سمی گروهی از عضلات بدن کمک می‌کند.
  • نتایج بعضی دیگر از تحقیقات، نشانگر تأثیر مثبت جویدن آدامس در کاهش موارد رفلاکس بوده‌است. درضمن، جویدن آدامس درحین پیاده روی، از بازگشت اسید معده به مری جلوگیری می‌کند.
  • به نظر برخی از محققان، استفاده از آدامس موجب کاهش احتمال خون ریزی لثه و تشکیل پلاک های دندانی می‌شود.
  • جویدن آدامسی که حاوی گزیلیوتول (زایلیتول) یا سوربیتول  به کاهش پوسیدگی نیز کمک می‌کند.(اطلاعات بیشتر) اثر جویدن آدامس‌های گزیلیتول و ایدفلور، حتی از محلول‌های  کلر هگیزیدین  و آمین فلوراید هم بهتر است،
  • مطالعاتی حتی بر روی سالمندان هم انجام شده، و نتیجه این بوده که جویدن آدامس در سالمندانِ ساکن خانه سالمندان، موجب بهبود سلامت دهان و دندان آن‌ها می‌شود.
  • برخی محققان بر این باورند که گزیلیتول در جلوگیری از اوتیت میانی (گوش‌درد) در افرادی که به‌دفعات از آدامس‌های حاوی این ماده جویده‌باشند، مؤثر است.
  • همچنین آدامس جویدن از جاری شدن اشک هنگام پوست کندن پیاز، جلوگیری می‌کند.

اشتراک گذاری:

Share on pinterest
Share on telegram
Share on whatsapp
دانستنی
این بخش رو از دست نده!
ببینم!؟